במהלך עונת הקיץ והימים החמים הרבים בישראל, חשוב וכדאי לשמור על אוורור נאות של הגג. הטמפרטורות הגבוהות בעליית הגג משפיעות למעשה על המבנה כולו וגם על מפלסים נמוכים יותר בתוכו. הן מצריכות בנוסף גם פעילות מוגברת מצד המזגן – עובדה אשר מאמצת אותו ושוחקת אותו וגם עולה לנו חשמל רב בדרך. כאן נכנס לתמונה מפוח לגג אשר שואב את האוויר החם ומוציא אותו אל מחוץ למבנה. מפוחים ניתן וכדאי להתקין גם בבתים פרטיים, גם בבתי עסק וגם במתחמים, במפעלים ובמבני תעשייה גדולים.

פעולת המפוח

המפוחים מגיעים לרוב עם תרמוסטט שדרכו ניתן לווסת את עוצמת הפעולה שלהם ובהתאם לרצונות ולצרכים שלכם. קיימים סוגים שונים של מפוחים לאוורור הגג אשר פועלים בצורות שונות ועושים שימוש באנרגיה מסוג אחר. ביניהם ניתן למנות: מפוחים סולאריים, מפוחים צנטריפוגליים, מפוחים חשמליים, מפוחים מכאניים, מפוחים רדיאליים, מפוחים ציריים, מפוחי תעלה – ועוד. ישנם מפוחים המתאימים יותר לבתים פרטיים ומפוחים המתאימים לסביבות עבודה גדולות. קיימים מפוחים שקטים יותר ופחות, וכדאי לבדוק את רמת הדציבלים לפני ההזמנה, תוך מתן עדיפות לאפשרויות השקטות והנעימות יותר, אשר לא יפריעו את מנוחת הדיירים בבית או העובדים במבנה.

 

מפוחים ירוקים

מפוחים שלא עושים שימוש בחשמל, כגון מפוחים סולאריים, מפחיתים עוד יותר את צריכת החשמל ומהווים פתרון ירוק ובטוח לאיכות הסביבה. מפוח בעל לוח סולארי מופעל במהלך היממה על ידי חום השמש בלבד ושואב את החום שנצבר בגג. בכל אופן, גם מפוחים אשר כן משתמשים בחשמל נחשבים פעמים רבות לחסכוניים בחשמל, ובפרט ביחס לאפשרויות קירור ואוורור אחרות.

 

יתרונות נוספים של מפוחים

מעבר לשמירה על טמפרטורה נעימה ותנאים נאותים, בין אם מדובר בבית או בעבודה, מפוח עוזר גם לסירקולציה בגג ובמבנה ועוזר לניקוי וטיהור האוויר. בדרך זאת ניתן גם להפיג ריחות רעים, וזהו יתרון ניכר בבתי עסק, חברות, תעשיות, בתי מלאכה ומפעלים שונים.

פתרון חסכוני, אלגנטי ויעיל

באופן כללי, מפוחים עוזרים לנו לצנן את הבית, לרענן את האוויר ואת האווירה ועושים זאת בדרך יעילה וחסכונית בחשמל ובכסף. הם משלימים באופן מצוין את המזגן המצוי בשאר חדרי הבית או המבנה. מפוחים שלא מצריכים חשמל ימשיכו לפעול גם כאשר איננו נמצאים במבנה, וכך כשנחזור אליו הסביבה תהיה נעימה יותר לשהייה. זהו ללא ספק פתרון אלגנטי ומתבקש במבנים רבים ברחבי הארץ.

 

התאמה על פי הצורך

לפני רכישת המפוח, יש להיוועץ עם אנשי מקצוע מנוסים ולבחור במפוח הנכון על בסיס אפיון הצרכים, המבנה, המטרות, האקלים והסביבה – הן מבחינת סוגו, גודלו ועצמתו והן מבחינת כמות הרעש שהוא מפיק. גם לסוג הגג יש משמעות בתהליך ההתאמה – כל גג הוא בפני עצמו, וקיימים הבדלים בין מפוחים המתאימים למשל לגגות רעפים לבין מפוחים המתאימים לסוגי גגות אחרים.

Recent Posts