טכנאי מזגנים עובד בגובה רב יחסית, הן בתוך הבית והן מחוץ לבית, לכן בחירה בסולם הנכון היא משמעותית מאוד למען ולצורך שמירה על סטנדרטים גבוהים של בטיחות בעבודה. קיימים סוגים שונים של סולמות בעלי מאפיינים שונים. הסולמות נבדלים ביניהם בכל הקשור לחומר שממנו הם עשויים, יציבותם, גובהם, משקל הנשיאה המקסימאלי שהם יכולים לשאת, הקומפקטיות שלהם, היכולת להתקפל ומספר המצבים והתצורות שלהם.

 

יציבות הסולם

כל איש מקצוע ואדם בר דעת יסכים שיציבות הסולם היא הפרמטר החשוב ביותר. היציבות נקבעת בראש ובראשונה לפי החומר שממנו עשוי הסולם, וכן במידה מסוימת גם ממשקל הנשיאה המקסימאלי שלו וממספר השלבים שהוא כולל. סולמות אלומיניום נחשבים לסולמות יציבים מאוד ומהווים אופציה פופולארית ואיכותית. סולמות הכוללים מספר שלבים, כגון סולמות טלסקופיים וסולמות מתארכים, מהווים אופציה יציבה במיוחד, מכיוון שכאשר לא כל שלבי הסולם פתוחים ונמצאים בשימוש – הם מספקים משקל ויציבות בבסיס הסולם. דרגשים וסולמות נמוכים יחסית, כגון סולמות מז'ור, מהווים אופציה יציבה לעבודה בגבהים נמוכים.

רב מצביות – תצורות שונות

סולמות טלסקופיים הינם סולמות מתקפלים בעלי מצבים שונים, מה שהופך אותם לפרקטיים מאוד, וניתן לפתוח ולסגור אותם בהתאם לצורך המסוים בשטח. כאשר מדובר בעבודה בתוך הבית, הנעשית לרוב בגובה נמוך יחסית, ניתן להשתמש במצב נמוך עד בינוני. כאשר מדובר בעבודה מחוץ לבית, ניתן לפתוח את הסולם לכל גובהו. סולם טלסקופי, סולם שושנה, סולם פרקים וסולם מתארך, מתוקף היכולת שלהם להתקפל, הם קומפקטיים ולא תופסים מקום רב באחסון, והם רב שימושיים ומתאימים לשימוש במצבים ובאזורים שונים.

משקל נשיאה

יש לשים לב גם לפרמטר משקל הנשיאה של הסולם. סולם נשאר יציב ובטוח רק עד רמה מסוימת של משקל, ולכל סולם יש משקל נשיאה מקסימאלי משל עצמו. וודאי שככל שהוא יכול להחזיק משקל רב יותר, כך הוא מהווה אופציה טובה ויעילה יותר. ניתן להתחשב במהלך הבחירה במשקל גופכם ובמשקל הציוד ולהעריך מה המשקל שהסולם יצטרך לשאת.

סולם קל לנשיאה

הסולם לא רק נושא אתכם – אתם גם נושאים אותו, ולכן מומלץ לרכוש סולמות קלים יחסית. סולמות עשויים אלומיניום מהווים אופציה טובה ונוחה מאוד גם מבחינה זאת. סולמות עץ יהיו לרוב בעלי משקל כבד יותר. סולמות קלי משקל הם קלים יותר לניוד ועוזרים לכל בעל מקצוע להתנייד ולעבוד בצורה נוחה יותר.

 

סולמות בעלי תו תקן

מומלץ לרכוש סולמות העומדים בתו התקן של מכון התקנים הישראלי, שנבדקו באופן קפדני ופרטני ונמצאו בטוחים לשימוש סדיר ותדיר.

 

רכישת סולם מקצועי

יש להפריד בין סולמות ביתיים לסולמות מקצועיים. כאשר מדובר בבעל מקצוע שעוסק במקצוע שלו יום ביומו ונתקל במצבים בעלי רמות קושי שונות, גם כאשר העבודה מבוצעת באופן פיסי בתוך הבית, מומלץ מאוד להקפיד להשתמש רק בסולמות מקצועיים. סולם מקצועי יהיה יציב יותר, בעל אחיזה טובה יותר בקרקע, נוח יותר לאחיזה ולשימוש ובעל פיצ'רים למניעת החלקה.

Recent Posts